Wybór właściwej metody

Dokonując wyboru środka antykoncepcyjnego bierze się pod uwagę takie czynniki jak skuteczność, bezpieczeństwo, zdrowie i wiek kobiety, charakter stosunków między partnerami oraz czy dana para chce jedynie odłożyć ciążę na później, czy w ogóle jej sobie nie życzy. Najczęściej zdarza się, że ludzie stosują różne metody.

Młodzi ludzie przeważnie używają prezerwatyw. Są łatwo dostępne i dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W późniejszym wieku mogą stosować jedną z metod, która wymaga recepty lekarskiej. Niektórzy wolą spirale lub pigułki z tego

W prawidłowo założonej prezerwatywie powinno zostać trochę wolnego miejsca na nasienie. Metoda naturalna zakłada rejestrację miesiączek umożliwiającą ustalenie momentu owulacji. względu, że nie chcą zakłócać gry miłosnej zakładaniem prezerwatywy czy aplikowaniem żelu. Kobiety, które nie współżyją zbyt często, wolą te właśnie środki niż na przykład pigułki, których przyjmowania nie wolno przerywać, czy spiralę, która tkwi w ciele przez dłuższy czas. Kobiety zaniepokojone skutkami ubocznymi pigułki lub spirali wybiorą metody bezpieczniejsze. Osoby, które już mają dzieci, mogą poddać się sterylizacji.

Uczniowie chcieliby bardzo dużo wiedzieć na te tematy i zwykle mają więcej pytań, niż jest miejsca w tej książce. Szczególne zainteresowanie budzi aborcja. Jak na pewno wiecie, jest to bardzo kontrowersyjne zagadnienie, postaram się więc odpowiedzieć na kilka pytań, zadawanych mi przez uczniów.

Czy można traktować aborcję jako jeden ze środków antykoncepcyjnych?

Niektórzy twierdzą, że przerywanie ciąży jest niedopuszczalne jako niemoralne i równoznaczne z zabójstwem, i że nie powinno być stosowane w cywilizowanym świecie. Uważają, że lepiej urodzić dziecko i oddać je do adopcji, niż zabijać. Tym samym uznają, że nie wolno stosować aborcji jako metody zapobiegania ciąży, nawet jeden raz.

Inni twierdzą, że aborcj a j est prywatną sprawą każdej kobiety i że tylko ona ma prawo decydować, co dzieje się z jej ciałem. Ale nawet osoby, które dopuszczają aborcję z moralnego punktu widzenia, uważają trak- towanie aborcji jako powszechnego środka antykoncepcyjnego za niemoralne. U ważają przerywanie ciąży za ostateczność, do której można się uciec jedynie w sporadycznych, przypadkach.

Oprócz kwestii etycznych istniej ą też względy medyczne. Lekarze są zgodni co do tego, że każda aborcja jest szkodliwa dla kobiety. Jeśli kobieta nie stosuje żadnej metody antykoncepcji nej, może praktycznie zachodzić w ciążę raz do roku. Gdyby więc traktowała przerywanie ciąży jako rodzaj antykoncepcji, spowodowałaby nieodwracalne komplikacje zdrowotne.

W jaki sposób dziewczyna może się dowiedzieć, czy jest w ciąży, czy nie? Dla większości kobiet pierwszym objawem ciąży jest brak miesiączki w oznaczonym czasie. Jeśli towarzyszy temu ból piersi i mdłości, możemy mieć coraz większą pewność, że jesteśmy w ciąży. Oczywiście wymienione wyżej objawy mogą mieć też inne przyczyny, ale brak okresu u kobiety prowadzącej normalne współżycie płciowe jest najczęściej nieomylnie równoznaczny z ciążą. W przypadku wątpliwości tego rodzaju należy wykonać tak zwane próby ciążowe. Robi się je na podstawie próbek moczu, pobranego zaraz po przebudzeniu. Test powinien być wykonany po upływie 15 dni od spodziewanego terminu miesiączki.

Są też testy, które mogą wykryć ciążę przed upływem 11 dni i można je wykonać samemu (dostępne w aptekach). Jeśli się ściśle przestrzega instrukcji, otrzymuje się zwykle wiarygodne wyniki. Niemniej jednak otrzymanie fałszywego wyniku nie jest wykluczone. Jeśli więc test nie wykazuje ciąży, lecz nadal nie pojawia się miesiączka lub zaobserwowałaś objawy wskazujące na ciążę albo nie jesteś pewna wyników testu, powinnaś koniecznie pójść do lekarza i pod jego kontrolą ponowić test ciążowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *