Witamina A i B

Witamina A. Wszystkie ssaki z pewnością, wszystkie kręgowce prawdopodobnie i duża część bezkręgowców przypuszczalnie musi mieć w diecie witaminę A lub jakąś podobną substancję, umożliwiającą im wytwarzanie tego czynnika. Brak witaminy A powoduje ślepotę u szczurów, niedobór u ludzi jest przyczyną kurzej ślepoty, suchości i zapalenia spojówek oka, braku odporności na zakażenia i zmian skóry. W ludzkiej diecie wątroba jest głównym źródłem tej witaminy, zawartość witaminy w różnych pokarmach ulega znacznym wahaniom. Na gram substancji znajduje się witaminy A: w sardynkach 1, w mleku 3, w grochu 7, w marchwi ok. 20, w maśle ok. 26, w owocu dzikiej róży 75, w wątrobie wołowej 164, w wątrobie cielęcej ok. 445 i w tranie 500 jednostek międzynarodowych. Nadmierne spożycie witaminy A może prowadzić do zatrucia wywołując bolesne obrzęki, wysypki i wypadanie włosów.

Witamina B. Każde zwierzę wymaga witamin z tej grupy dla podstawowych reakcji chemicznych zachodzących w obrębie komórki. (Dziwić się należy, dlaczego czynnik tak niezbędny dla materii żywej musi pochodzić z zewnątrz). Cztery numerowane witaminy B nazywają się: tiamina (Br), ryboflawina (B2), pirydoksyna (B6), i kobalamina (B12). Jako B kompleks oznacza się różne inne, także rozpuszczalne w wodzie: najważniejszymi z nich są kwas nikotynowy (albo niacyna lub P-P), biotyna (czyli H), kwas pantotenowy i kwas foliowy.

Pierwszą wyizolowaną z tej grupy była witamina Bj – dokonał tego Amerykanin Robert Williams, który w r. 1910 wmusił w ofiarę choroby beri-beri (po cejlońsku osłabienie) trochę syropu z otrąb ryżowych zawierających witaminę Bj. Na pewną formę beri-beri, zwanym zapaleniem wielonerwo- wym alkoholików, cierpią często pijacy – w następstwie niewystarczającej diety. Opowiadania o dolegliwościach wątrobowych pijaków można by odnosić częściej i z większą dokładnością do całego ciała alkoholika. Gotowanie niszczy wszystkie witaminy z grupy B (i C), gdyż są one rozpuszczalne w wodzie i mogą przenikać do gotującej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *