Skuteczność i bezpieczeństwo

Żadna z metod antykoncepcyjnych nie jest stuprocentowo skuteczna, ale każda daje pewne zabezpieczenie. Niezawodność tych metod uzależniona jest ściśle od regularności i dokładności stosowania. Najmniej pewności dają gąbki, żele, tabletki plemnikobójcze i kremy stosowane osobno, a także kalendarzyk. Mogłyście słyszeć, że pigułki i spirale są skuteczniejsze niż prezerwatywy czy krążek. Jednakże i te środki, stosowane zwłaszcza w połączeniu z żelami lub kremami, mogą być bardzo skuteczne, jeśli są używane zgodnie z instrukcjami.

Krążek, kapturek naszyjkowy, naturalne planowanie rodziny, prezerwatywy oraz pianka są bezpieczne, gdyż nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Pigułki również są w miarę bezpieczne, choć mniej niż inne metody. Bywało, że pigułka powodowała zawał serca, apopleksję czy inne poważne choroby. Jednakie nie zdarza się to zbyt często i dotyka tylko kobiet, które skończyły trzydzieści pięć lat, palą papierosy lub cierpią na pewne choroby. Wtedy lekarze zwykle przestrzegają przed używaniem pigułek. Bardzo rzadko zdarza się, że młode, zdrowe i niepalące dziewczyny mają kłopoty ze zdrowiem po zażyciu pigułek. Z tego względu pigułki uważane są przez lekarzy za bezpieczne.

Większość kobiet stosujących spirale nie ma z tego powodu żadnych komplikacji. W paru jednak przypadkach wywołały one poważne dolegliwości, co doprowadziło do wielu procesów sądowych, W Stanach Zjednoczonych zaprzestano ich produkcji. W opinii niektórych lekarzy wstrzykiwanie hormonów może być przyczyną niepłodności lub raka. Rząd USA zabronił wykonywania tego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *